Teden otroka

Teden otroka je projekt ZPMS, ki se začne vsak prvi ponedeljek v mesecu oktobru in traja 7 dni. V Tednu otroka® se organizirajo različni prostočasni in razvedrilni programi za otroke v vseh večjih krajih po Sloveniji. Teden otroka temelji na obeleževanju Svetovnega dneva otroka, ki ga je leta 1956 priznala Generalna skupščina Združenih narodov, Mednarodna zveza za varstvo otrok (I.V.C.W.) in Mednarodni fond za pomoč otrokom Unicef pa sta od leta 1957 skrbela za obeleževanje tega dne.

Letos je teden otroka potekal od 7. do 13. oktobra 2019.

Izhodišče je bila pesem Toneta Pavčka z naslovom »NAŠE PRAVICE«.

NAŠE PRAVICE  Tone Pavček

Pravica pravic je pravica živeti,

biti otrok za srečo rojen,

tata in mamo ob sebi imeti

in jima padati veselo v objem.

Lepa pravica je teči po trati

in ne biti kot trava teptan,

učiti se brati in biti med brati

enakovreden in spoštovan.

Rasti, kot rastejo jelke in bori,

poslušati pesmi, ne pokov granat,

in potem enkrat ob majniški zori

reči nekomu: Imam te rad!

In še: biti duša v svetu brez duše,

majhna svetloba sredi velike teme,

ali vsaj kaplja v obdobju suše,

ne biti nihče, a otrok, ki je vse!

V vrtcu Sečovlje in vrtcu Sveti Peter smo  tudi letos ob Tednu otroka, pripravili različne dejavnosti in še dodatno popestrili dneve v vrtcu.

Letošnja tema je bila: NAŠE PRAVICE.

Pripravili smo zanimiv in pester program , ki nas je spremljal preko celega tedna. Po vseh skupinah smo pripravili in izvedli likovne ustvarjalne dejavnosti. Otroci so ustvarjali iz naravnega materiala in si pričarali jesenske dekoracije. Ogledali smo so si jesenske lutkovne igrice in gledališke igrice. Starejši otroci so pripravili gledališko igrico in jo zaigrali mlajšim. V torek popoldan smo se skupaj s starši odpravili  na krajši jesenski pohod, nato pa v vrtcu Sečovlje ustvarjali »Bučkote« in jih razstavili. Skupaj smo pripravili jesensko tržnico in otroci so preko igre spoznavali sadje in zelenjavo. Otroci so obiskali bližnji gozd in opazovali jesensko spreminjanje narave. Na igrišču in atletskem igrišču smo izvedli športne igre . Pričarali smo si tudi »KINO« dan.

Zadnji dan; v petek smo v vrtec povabili Piko Nogavičko in tetko Jesen . Skupaj smo rajali , peli in se zabavali. Pripravili sta nam presenečenje in vsem spekli palačinke. Z njimi smo se vsi posladkali.

Zapisala:  Bojana Rudl