27. januar 2025, dan spomina na holokavst
Mednarodna skupnost že 19. leto zapored obeležuje 27. januar kot dan spomina na holokavst, ko so med drugo svetovno vojno Hitlerjevi nacisti v koncentracijskih taboriščih usmrtili več milijonov ljudi, med drugim 6 milijonov Judov, pa Rome, Slovane in med njimi tudi 60.000 deportiranih in več kot 12.000 usmrčenih Slovencev.
27. januar pomeni dan, ko so zavezniki osvobodili nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz blizu Krakova na južnem Poljskem. Med aprilom 1940 in med decembrom 1944 je na tem kraju tragično preminilo 1,5 milijona Judov, pa tudi več tisoč Sintov, Romov in Poljakov in končno je bilo v to koncentracijsko taborišče smrti pripeljanih preko dva tisoč zapornikov iz Slovenije. Ko so 27. januarja zavezniški vojaki osvobodili taborišče, so lahko rešili le 7650 bolnih in izčrpanih taboriščnikov, med katerimi je bilo tudi 21 Slovenk.
Danes mineva od tega 80 let. Živih je še 50 preživelih taboriščnic in taboriščnikov.
Po 2. svetovni vojni je zaradi minule izkušnje svetovna skupnost ustanovila Organizacijo združenih narodov, sprejela Temeljno deklaracijo o človekovih pravicah, demokratične države pa so te pravice vpisale v svoje Ustave. Tudi Slovenija. Da bi s tem zmanjšali možnost, da se kaj takega ponovi.
Vendar pa smo danes priča ponovnemu pojavu in ponekod tudi razraščanju nacionalizmov in nestrpnosti, sovraštva do drugačnih, pohlepa in brezbrižnosti, zato je spomin in opomin na minule dogodke ne tako davne zgodovine, še posebej pomemben.
Bojana Morato