Mreža zdravih šol

Naša šola je od leta 2019/2020 vključena v Slovensko mrežo zdravih šol, ki deluje že od leta 1993. Skrb za zdravje nas samih in zdravje naših učencev je ključ do vseh ostalih uspehov in podvigov, zato bomo tudi v letošnjem šol. letu posvetili trenutke zdravju v vseh pogledih. Sem sodi od minutk spro-ščanja do gibalnih uric, pomen lepih pristnih odnosov, konstruktivna komunikacija, skrb za okolje in zavedanje, da pozitivnost in srčnost v nas je tisto, kar vsakega razveseli in ojača. Zato bomo vnašali v svoje načrte dela aktivnosti v okviru mreže Zdravih šol, ki se kakorkoli nanašajo na promocijo zdravja.

Osrednja tema v letošnjem šolskem letu 2023/2024 je Lepa beseda lepe odnose najde. Ljudje smo socialna bitja. Povezave, ki jih gradimo z drugimi, so ključne za socialno, psihično in telesno zdravje. Medosebni odnosi so tisti, ki pomembno prispevajo k smislu življenja in vplivajo na to, kako posame-znik zaznava kakovost svojega življenja. Močno se povezujejo z našimi najrazličnejšimi izkušnjami – lahko so vir pozitivne samopodobe, zadovoljstva z življenjem in dobrega počutja, lahko pa so vir te-žav, problemov, potrtosti. Spoštljiva, prijazna komunikacija predstavlja pomembno vlogo v izboljše-vanju odnosov z drugimi. Učinkovita komunikacija vodi v močnejše čustvene povezave z drugimi, v oblikovanje in vzdrževanje močnih in stabilnih odnosov, ki nam dajejo moč pri spoprijemanju z vsa-kodnevnimi izzivi. To velja tako za nas, zaposlene kakor za učence. Zato si želimo, da bi se vsak izmed nas potrudil in s svojim delovanjem vplival na skupno dobro, da bomo kot šola pozornost namenili strpnosti in strpnim medosebnim odnosom ter sprejemanju in spoštovanju drugačnosti. Besede imajo moč, zato naj se lepe besede v letošnjem šolskem letu 2023/24 ujamejo v spiralo in osrečijo prav vsakega.

Marinela Čapalija