Zdravstvena preventiva

Zdravstveno varstvo šolskih otrok je skupna dolžnost staršev, zdravstva in šole. Tudi v šolskem letu 2024/25 bomo skrbno načrtovali in organizirali aktivnosti, ki bodo prispevale k zagotavljanju varnega in zdravega okolja, upoštevali priporočila NIJZ in ravnali v skladu s pripravljenim načrtom za zagotavljanje varnosti in zdravja v različnih situacijah.

Za zdravstveno vzgojo in varstvo šola skrbi tudi z organizacijo zdrave prehrane.

Neposredno zdravstveno varstvo šolskih otrok

• Sistematični pregledi pred vpisom otrok v OŠ, nato v tretjem, petem in sedmem razredu.
  • Zobozdravstveni pregledi.
  • Zobozdravstveno vzgojno delo za otroke VVZ ter za učence od 1. – 9. razreda in redna fluorizacija zob. Učenci od 1. do 5. razreda tekmujejo v akciji Skrbimo za čiste zobe.
  • Predavanja, delavnice zdravstvenih delavcev za zaposlene, starše in učence.

Šola z obveščanjem staršev pomaga ZD Piran pri organizaciji zdravniških pregledov.

Strokovne delavke Centra za komunikacijo, sluh in govor Portorož preverijo sluh učencev v prvem in osmem razredu.

Zdravstveno vzgojo ob sistematskem pregledu izvajajo zdravstveni delavci pooblaščenega pediatričnega tima zadolženega za našo šolo in ne sodi v obseg ur programirane zdravstvene vzgoje.

V sodelovanju s Centrom za krepitev zdravja, ki deluje v okviru ZD Lucija, bomo izvajali več delavnic za učence in starše.

Vsebine programirane zdravstvene vzgoje so določene, minimalni obseg ur znaša 2 pedagoški uri v vsakem oddelku vsakega razreda oz. starostne skupine, po potrebah tudi več. Vsebine se navezujejo na učno snov nekaterih predmetov, v posameznih razredih ali pa jih je možno izvesti v okviru dnevov dejavnosti. Izvajalka jih izvede na sedežu šole.