Obisk šolskega muzeja

V sredo, 5.10. smo imeli učenci I. triade kulturni dan. Glavni cilj je bilo doživetje učne ure iz leta 1865 z naslovom Nedeljska šola. Prijazna gospa nam je povedala, da nas bo učil učitelj, ki pa to ni pravi učitelj, temveč le igralec. Ko je gospod učenik vstopil v učilnico, je videl, da smo še majhni, zato sploh ni bil tako strog, kot so včasih učitelji bili. No, ja, za pokušino je dva učenca celo poslal klečat na koruzo in sedet na oslička, a je bila to le pika na i za pravo doživetje tedanjega časa. Učili smo se štetja do deset, seštevanja, ob uganki smo se naučili nekaj o življenju kukavice, za konec pa nas je naučil še pesmico o pomladi. Čisto na koncu nam je še enkrat položil na srce, naj ubogamo starše in bomo pridni ter delavni. Mi pa smo mu obljubili, da mu naslednjo nedeljo prinesemo kakšno vrečo krompirja, malo grozdja ter klobas.

Bili smo tudi na ogledu hiše Opere in baleta. Zdela se nam je zelo veličastna, predvsem so nam bile všeč obrobe z zlatom, stropne poslikave ter stenski reliefi. Vodička nas je povabila na ogled jutrišnje predstave, Evergreen, ki pripoveduje o zadnjih urah orkestra na ladji Titanik. Nato smo se prvošolci sprehodili še po strogem centru Ljubljane. Ogledali smo si Čopovo ulico, maketo mesta, videli smo Frančiškansko cerkev ter kip Franceta Prešerna ter njegove Julije. Sprehodili smo se čez tromostovje do tržnice, mimo lutkovnega gledališča do Robbovega vodnjaka ter mestne hiše, nato pa ob Ljubljanici čez most mimo Univerze do parka Zvezda z ogromnim sidrom. Bilo je zelo lepo, hvaležni pa smo bili tudi sončku, da nas je pogrel in razveselil na tak poseben dan!

Učiteljice I. triade